• Nechci byť človekom, ktorý je úspešný, ale buď človekom, ktorý za niečo stojí.
      • Miluj všetkých, dôveruj málokomu, neubližuj nikomu.
      • William Shakespear
      • Študent nie je nádoba, ktorú treba naplniť, ale fakľa, ktorú treba zapáliť.
      • Carl Rogers
      •                      Základné informácie o činnosti                                           pedagogického asistenta

•        1.  Vo výchovno-vzdelávacom procese:

• spolupráca s učiteľom v triede a s pedagogickými zamestnancami školy,
        • uľahčovanie adaptácie dieťaťa, pomáhanie pri prekonávaní bariér, ktoré plynú zo  zdravotného postihnutia dieťaťa alebo žiaka
        • uľahčovanie adaptácie dieťaťa na nové učebné prostredie a pomáhanie pri prekonávaní počiatočných jazykových, kultúrnych a sociálnych bariér,
        • spoluorganizovanie činnosti dieťaťa alebo žiaka počas výchovno-vzdelávacieho procesu v súlade s pokynmi učiteľa, resp. odporúčaní člena inkluzívneho tímu,
        • organizovanie otvorených vyučovacích hodín pre rodičov,
        • vykonávanie pedagogického dozoru počas prestávok a pomáhanie pri príprave učebných pomôcok.

2.  Vo voľnočasových aktivitách organizovaných školou:

• priame vedenie alebo napomáhanie pri činnostiach voľnočasových aktivít (speváckych, hudobných, tanečných, výtvarných, dramatických a iných),
        • návšteva historických a kultúrnych pamiatok,
        • spoločenské aktivity,
        • športové podujatia a podobne,
        • organizovanie spoločenských podujatí s rodičmi.

3.  V spolupráci s rodinou:

• komunikácia s rodičmi (zákonnými zástupcami) dieťaťa alebo žiaka o procese výchovy a vzdelávania,
        • organizovanie stretnutí a spolupráca s rodičmi tak, aby sa cítili ako súčasť procesu vzdelávania,
        • spoznávanie rodinného prostredia, sociálnych pomerov, záujmov rodičov a dieťaťa,
        • oboznamovanie sa v potrebnej miere so zdravotným stavom dieťaťa alebo žiaka a s jeho rodinným prostredím.

4.  V oblasti vzdelávacích aktivít:

• účasť na vzdelávacích podujatiach určených pre asistentov učiteľa organizovaných školami alebo inými inštitúciami akreditovanými na túto činnosť.

Zachováva mlčanlivosť o skutočnostiach, o ktorých sa dozvedel

pri vykonávaní prác vo verejnom záujme.

•      Vymedzenie kompetencií

•  „ Pedagogický asistent je ako most medzi žiakom, s ktorým pracuje a

ďalšími žiakmi v triede a medzi ním a učiteľom.“

Osobný asistent

- vykonáva osobnú asistenciu a pomoc fyzickej osobe s ťažkým zdravotným postihnutím pri každodenných činnostiach. Pracovná náplň osobného asistenta je veľmi individuálna a rôznorodá a záleží od prostredia, v ktorom sa táto asistencia vykonáva a hlavne od klienta, ktorému je poskytovaná.

Pedagogický asistent

- je ďalší pedagogický zamestnanec, ktorý spolu s učiteľom zabezpečuje plynulý priebeh vyučovania, podieľa sa na výchove a vzdelávaní žiaka, spolupracuje s učiteľom na základe spoločného dohovoru a svoju pozornosť podľa potreby venuje aj ostatným žiakom v triede.

Aby si pedagogický asistent získal rešpekt a dôveru aj ďalších detí v triede, potrebuje:
           podporu učiteľa,
          jeho plnú dôveru ,

priestor na svoju prácu.

Otvorený, tvorivý pedagogický asistent s rýchlym odhadom situácie a dôsledným správaním je pomocníkom pre učiteľa a tvorcom dobrej atmosféry v triede.

Viac na: Krátky sprievodca inkluzívnou podporou práce pedagogických asistentov

•              Poslanie pedagogických asistentov